Přehled událostí na obloze od 12.11. do 18.11. 2018.

Měsíc bude v první čtvrti ve čtvrtek 15. listopadu v 15:54 SEČ. Hned tuto neděli večer je srpek Měsíce úhlově velmi blízko Saturnu, jen asi půl stupně od něj. Ze zákrytů hvězd Měsícem tento týden vychází jen jeden, kdy zakrývaná hvězda 20 Capricorni má 6,3 mag. Zákryt za neosvětlenou stranou začíná pár minut před 17:30 SEČ.

Planety:
Venuše (−4,6 mag) dosahuje velkého jasu a je tak vidět ve dne, nebo na ranní obloze. Merkur (−0,2 mag) je po elongaci, ale i přesto je stěží k vidění, snad jen na denní obloze. Saturn (0,6 mag) je vidět jen nízko nad jihozápadem po západu Slunce. Mars (−0,4 mag) se večer po setmění zdržuje relativně nízko nad jižním obzorem. Uran (5,7 mag) a Neptun (7,9 mag) jsou vidět v první polovině noci.

Aktivita Slunce je velmi nízká a jeho povrch prakticky beze skvrn, což ukazují i aktuální snímky SDO.

 

Kometa C/2018 V1 (Machholz) 9. listopadu 2018 pomocí 0,25cm dalekohledu na La Palmě, koma asi 4 úhlové minuty, 10,2 mag ve V filtru Autor: FRAM CTA-N/Martin Mašek
Kometa C/2018 V1 (Machholz) 9. listopadu 2018 pomocí 0,25cm dalekohledu na La Palmě, koma asi 4 úhlové minuty, 10,2 mag ve V filtru
Autor: FRAM CTA-N/Martin Mašek
Vizuální objev komety po dlouhých letech – a opět Don Machholz
Musíme si už zvyknout, že automatické přehlídky oblohy vychytají prakticky všechna neznámá tělesa. Občas se však především úhlově blízko Slunci může náhle zjasnit kometa, kterou prostě vidět nemohou. A tam pátrají fotograficky a vizuálně někteří amatérští astronomové. Jedním z nejúspěšnějších je Don Machholz. Povedl se mu opravdu skvělý kousek, když po osmi letech od posledního vizuálního objevu opět našel kometu okem u dalekohledu (jeho už 12. kometa).
Kometa má jasnost asi 9 mag a nachází se v souhvězdí Panny. Je tedy viditelnátěsně před svítáním a během něj. Kometu pozoroval nejprve Machholz, ale nezávisle na něm ji fotograficky objevili ještě další amatérští astronomové – Japonci Fujikawa a Iwamoto. Kometa by tedy mohla mít označení C/2018 V3 (Machholz-Fujikawa-Iwamoto), to je však zatím neoficiální. Pomocí robotického dalekohledu na La Palmě ji zachytil i Martin Mašek a na barevné fotografii z 11. listopadu ráno je vidět, že je malá a kondenzovaná ke středu.
Kometa se hledá snadno, níže je přibližná efemerida a z ní nakreslená mapka poloh komety. Prolétá kolem známé gammy Virginis, Porrimy.

 

 

Předběžná efemerida komety C/2018 V1 Autor: Minor Planet Center
Předběžná efemerida komety C/2018 V1
Autor: Minor Planet Center

 

 

Přibližné polohy (v 6:00 SEČ) komety C/2018 V1 ve 46. týdnu 2018
Přibližné polohy (v 6:00 SEČ) komety C/2018 V1 ve 46. týdnu 2018

 

 

Kometa se nachází v souhvězdí Panny v oblasti, kam se nyní promítá kužel zvířetníkového světla Autor: Martin Gembec
Kometa se nachází v souhvězdí Panny v oblasti, kam se nyní promítá kužel zvířetníkového světla
Autor: Martin Gembec

 

Kometa 64P/Swift-Gehrels
V souhvězdí Andromedy si ještě před tím, než začne rušit svit Měsíce, můžeme prohlédnout kometu 64P.

Tauridy

Roj Taurid nezklamal a přinesl nějaké bolidy. Jedná se o částice Enckeovy komety a i tento týden nás ještě mohou překvapit. 

     Aktuálně pozorovatelné komety a asteroidy

   Převzato z Astro.cz