Přehled událostí na obloze od 12. do 18. 2. 2018.

Měsíc bude v novu ve středu 15. února v 22:05 SEČ. V pondělí ráno tedy opustí Saturn a zmizí v záři Slunce. Na večerní obloze se objeví od víkendu.

Planety:
Uran
 (5,8 mag) je po setmění nad jihozápadem.
Ráno jsou poblíž jihu planety Jupiter (−2 mag) a Mars (1 mag), který je 5,5° od stejně jasné hvězdy Antares ve Štíru. Obě planety jsou tedy jen nevysoko nad obzorem.
Úkazy Jupiterových měsíců: 12. února nad ránem přechází kotouček Jupiteru stín Ió (5:13 – 7:23 SEČ) a měsíc Ió samotný začne přecházet v 6:28. 13. února v 5:32 začne přecházet stín měsíce Európa a v 5:47 skončí zákryt Ió. 15. února v 5:11 končí zákryt měsíce Európa a konečně v sobotu 17. února přechází stín měsíce Ganymédu (2:31 až 4:18).
Velká červená skvrna (GRS) bude poblíž středu kotoučku 13. února v 7:20, 16. února ve 4:50 a 18. února v 6:30.

Sirius ve Velkém psu a otevřená hvězdokupa M 41 Autor: Martin Gembec
Sirius ve Velkém psu a otevřená hvězdokupa M 41
Autor: Martin Gembec

Jupiteru se věnuje také Dušan Majer v pořadu Noční obloha. Pokud chcete spatřit měsíce Jupiteru, stačí vám už triedr a ke spatření GRS stačí zkušenému hvězdáři dalekohled od pěti centimetrů v průměru, ale lepší pohled nabídnou až o pár centimetrů větší přístroje. I zde při tom platí, čím větší průměr, tím lépe, pokud to ovšem chvění atmosféry dovolí.

Aktivita Slunce se zvýšila, uprostřed kotouče jsou dvě větší skvrny. Jak se situace bude vyvíjet lze pozorovat na aktuálních fotografiích družicové observatoře SDO.

Otevřená hvězdokupa M 41

Náš seriál přehledu zajímavých objektů k pozorování pokračuje ohlédnutím za 113. dílem Noční oblohy, známou otevřenou hvězdokupou ve Velkém psu pod jasným Siriem. V těchto dnech je hvězdokupa nad jihem kolem deváté hodiny večer a její vyhledání je opravdu snadné. Od nejjasnější hvězdy oblohy sjedeme při pohledu triedrem 10×50 jen asi 4° dolů a už bychom měli zahlédnout skupinku hvězd. Několik hvězd 7. nebo 8. velikosti je ve větším přístroji doplněno slabšími a není to špatný pohled, máme-li široké zorné pole.

Aktuálně pozorovatelné komety a asteroidy

 

Převzato z Astro.cz