Přehled událostí na obloze od 24.9. do 30.9. 2018.

Měsíc bude v úplňku v úterý 25. září ve 4:52 SELČ. Ve čtvrtek 27. září se přesune přes hvězdu chí 2 Ceti s jasností 4,2 mag. Vstup se odehraje přibližně ve 22:20 SELČ a výstup zpoza neosvětlené strany kolem 23:25 SELČ. Koncem týdne bude v Hyádách. Hvězdu gama však mine po půlnoci a Aldebaran také mine na denní obloze kolem desáté dopoledne.

Planety:
Venuše (−4,8 mag) dosahuje maximálního jasu a je tedy nejlépe viditelná už v pozdním odpoledni na denní obloze, kdy je výše nad obzorem. Její srpeček je nyní nepřehlédnutelný už triedrem, tak se podívejte. Jupiter (−1,8 mag) je večer za soumraku jen pár stupňů nad jihozápadem, bude už téměř nepozorovatelný. Saturn (0,5 mag) a Mars (−1,4 mag) se od soumraku zdržují nízko nad jihem až jihozápadem.

Aktivita Slunce je stále velmi nízká a jeho povrch beze skvrn. Můžete se přesvědčit na aktuálních snímcích družicové observatoře SDO.

Dvojhvězda alfa Capricorni
Dvojhvězdy si často můžeme představovat jako systém dvou kolem sebe obíhajících hvězd. Na obloze se však vyskytují i dvojhvězdy optické, kdy se nám dvě hvězdy promítají pěkně jedna vedle druhé. Takévým příkladem je i známý Albireo z Labutě. My se dnes zaměříme na dvojhvězdu v souhvězdí Kozoroha, kde podle řecké abecedy první jsou hvězdy alfa jedna a dva Capricorni. Jejich latinská jména Algedi překládáme jako „koza“. Alfa 1 se často v mapách nazývá Prima Giedi a Alfa 2 je potom Algedi. Jednička je od nás asi 700 sv. roků a dvojka jen 106 světelných roků. Jasnost hvězd je 4,3 a 3,6 mag, takže patří spíše mezi trochu slabší „stálice“. Informace o této zajímavé dvojici hvězd přinesl i páteční díl pořadu Noční obloha z 21. 9. 2018.

     Aktuálně pozorovatelné komety a asteroidy

   Převzato z Astro.cz